Silvestr 2018 v Dubaji a jak to tu funguje na Silvestra

Na Silvestr 2018 jsem byl v Dubaji, hotely jsou dražší, letenky vyletěly s cenou vzhůru, ale co, peníze budou a my nebudem 🙂

V Dubaji jsem byl od půlky prosince, jako nyní již téměř každoročně, vše naprosto parádní, Dubaj mám opravdu rád a těšil jsem se na Silvestr. Věřím, že tento článek vám může pomoci s organizací na příštího Silvestra (pokud se chystáte).

Když vyrazíte 8 hodin před půlnocí k Burj Khalifa a ono je to pozdě
V Dubaji musí být na Silvestra miliony lidí, lidé z jiných emirátů, ohromné množství turistů, to jsem tak nějak čekal, ale nedovedl jsem si to představit. K Burj Khalifa jsem vyrazil 8 hodin před půlnocí a věřte že už to bylo na poslední chvíli, taxi se nedalo chytnout (ano, zní to neuvěřitelně u Dubaje), metro opravdu narvané a podařilo se mi doslova narvat až do druhého vlaku.

U Burj Khalifa nestavíme
Metro oznámí, že staví až za Burj Khalifa, což bylo rozumný, ono je nemožné navozit miliony lidí na 1 plac, já si to nedovedl představit. Zastávka za Burj Khalifa byla velmi precizně připravená, šlo se narychlo vybudovanými koridory a kolem Burj Khalifa bylo celkově kolem odhadem 20 velkých ploch, odkud šlo sledovat show. Takže miliony lidí se podařilo rozprostřít. Cesta k Burj Khalifa byla ale opravdu dlouhá, odhadem 3-4km. Jak chodí masy lidí, tak na různých křižovatkách vás policajti pošlou vždy na místo kam třeba předchozí skupinu neposílali, aby se rovnoměrně vše zaplnilo.

Je třeba si někam sednout což byl vcelku problém
Představa že jako Indové, Pákistánci apod. stojím na provizorním vybudovaném plácku 6, 7 hodin a čekám mi přišla šílená, ale ono se nikam jinam nešlo dostat, naštěstí jsem zjistil že blíže k Burj Khalifa ke komplexovým hotelům pouští rodiny s dětmi, hlavně turisty, chytnul jsem jednu paní za ruku a prošel, domluvil se na zahrádce jednoho hotelu který měl odhadem 70 pater, že mi poskytnou All you can eat, budu tam moci sedět celý večer a zaplatím rozumnou fixní částku. To jsem bral jako výhru v daný moment. Zde je tedy má rada – snažte se dostat k nějakému hotelu s přímým výhledem na Khalifu, nebudete obklopeni fanatickým davem a užijete si celý večer.

Špičková organizace a desítky dronů nad hlavou
To nejlepší z celého Silvestra pro mě byla celá organizace, představte si třeba 5 milionů lidí, vše bylo připraveno, od cest, obřích ploch, přes kontrolu pořádku, zajištění dopravy apod. A upozorním že během pár hodin, protože ještě dopoledne jsem nenarazil na žádné omezení a koupal jsem se na Jumeirah beach. Po celou dobu jsem viděl nad hlavou drony, které vše monitorovaly, dle mě stovky dronů.

Zklamání z očekávání, ale především promyšlená akce která Dubaji přivede další turisty
Po videích z předchozího roku jsem si říkal to bude pecka, celá Dubaj, Khalifa a okolí bude plné špičkových ohňostrojů, tak si představte že jsem neviděl ani 1 rachejtli 😀 Dubaj se rozhodla že Silvestr zorganizuje bez jediné rachejtle a udělala světelnou show na Burj Khalifa, stál jsem v ten moment na takovém menším plácku u hotelu, mohlo tam být odhadem tak 500 lidí, proběhla 2 minutová show a všichni stáli dalších cca. 5 minut a čekali na ohňostroj, hodně lidí si myslelo že promítáním na Khalifu to začalo, promítání hezké, ale tak trochu jsem si říkal přece tu nejsou miliony lidí kvůli 2 minutám projekce, nehledě na to že na Khalifu se promítá každou chvíli něco. Stále jsem stál a čekal a nic. Vydávám se tedy k metru.

Naivní představa že odjedu metrem nebo taxi + taxi si tento den mohou smlouvat ceny
U metra tisícové davy lidí, to se ani nedá vyjádřit, došlo mi že minimálně ještě 2 hodiny se do metra nedostanu. Taxi není šance chytit. Mimochodem Dubaj udělala akci, že Silvestr je 1 den v roce, kdy taxikáři nemusí používat taxametr, ale mohou smlouvat. Asi z toho důvodu, aby nikdo nespal a ve městě jezdili úplně všichni, zcela narovinu to těm taxikářům přeji, však to znáte, převážně Pakistánci, co zde pracují za relativně pár korun a mnohdy tím živí rodiny, nemají jediný den volna, pracují 7 dní v týdnu, takže toto vidím jako vstřícný krok pro ně a možnost si vydělat a zároveň užitečnou věc pro město. Šel jsem z davu lidí pryč, asi 2km, počkal u silnice v kavárně a po 2 hodinách vidím prázdné taxi, mávnu, domluvím si cenu a odjíždím na hotel.

Na hotelu pochopím, že ten Silvestr byl hodně dobře zmáklý, proč?
Na hotelu otevřu internet a vidím snad všude článek o Dubaji, Dubaj udělala světový rekord, promítání na nejvyšší budovu světa. A to je reklama k nezaplacení, kolik stovek tisíc lidí po světě si v ten moment říká tyjo, Dubaj a rekord, to muselo být super, tam by jsme měli příště vyrazit. Takhle se to dělá. Ohňostroje prý byly u některých větších hotelů, ale v centru Dubaje ne. Na druhou stranu ukázka toho, že to jde i bez toho, lidé se celý večer bavili, na Khalifovi problikl 1x za 30 minut odpočet a slyšeli jste to dunění a nadšení lidí.

Na závěr
Od Dubaje precizně naplánováno, zorganizováno, umí navíc tyhle věci prodávat, to že je něco největší, nejdelší, nejlepší, nejdražší apod. v kombinaci s marketingem prodává a do Dubaje jezdí stále více a více lidí a turismus generuje stále více a více peněz. Jsem rád, že jsem to zažil, takové množství lidí jsem nikdy nikde neviděl, byl jsem na fotbalových zápasech kde bylo 70 tisíc lidí, ve srovnání se Silvestrem naprosté nic. Den to byl krásný a dosti zajímavý.

A Silvestr rok předešlý

Líbil se vám článek?
Keep Scrolling

5 komentářů

  1. Jiří Kalát Reagovat

    Dobrý den,

    mohl bych požádat o kontakt na autora článku?

    Děkuji

  2. Pingback: Počasí v Dubaji - Dubaj informace

  3. Pingback: Dubaj a konec roku 2018 - Dubaj informace

  4. Pingback: Dubajská policie a její vybavení - Dubaj informace

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *