Dubaj na co si dát pozor – bezpečnost v Dubaji

Na co si dát pozor v Dubaji

Dubaj je velmi bezpečnou zemí. Základní informace pro orientaci najdete v článku Dubaj základní informace. Já vždy říkám – Dubaj je jedním z nejbezpečnějších míst na světe. Pro maximální bezpečí a pohodovou dovolenou stačí použít hlavu. Dubaj mi celkově přijde výrazně bezpečnější než například bezpečnost v Maroku nebo bezpečnost v Egyptě (zmínil jsem jen 2 země, které jsou dovolenkáři oblíbené).

Proč je Dubaj velmi bezpečné místo?

Základ pramení z toho, že Dubaj a celé emiráty jsou v rizikové části světa. Zároveň v emirátech je přes 80% lidí z jiných zemí. Často lidé z levných zemí. Místních emiráťanů je málo. Zaměstnanci jsou tedy z okolních chudších zemí a z Asie a Afriky. A přesto je Dubaj špičkově bezpečných místem.

Emiráty detailně monitorují například internet a telekomunikace. Jelikož třeba volání přes internet, nebo používání VPN je hůře sledovatelné, tak je to tu jednoduše zakázáno. Porušení se trestá.

Zároveň všude jsou kamery, od taxi, kde je kolem 4 kamer (a taxi je sledováno přes satelit), až po ulice a většinu míst.

Několikrát se emiráty prezentovali, jak během chvilky dopadli například zlodějíčka. Za použití technologií. Bezpečnosti nahrávají také vysoké tresty. Čas od času je někdo doslova exemplárně potrestán (alespoň takový je můj pocit). To funguje skvěle jako prevence. Těch důvodů proč je Dubaj super bezpečné místo je více, mám i dobrou zkušenost, každopádně to by bylo na dlouhé čtení, proto pojďme k tomu na co si dát pozor.

Na co si v Dubaji dát pozor?

Drobnosti – odhození nedopalku či odpadku mimo koš. Kouření mimo popelník (minimálně před nákupními centry a na frekventovaných místech. Mimochodem když jsem u cigaret – je zde zákaz elektronických cigaret, nevozte je sem. Jízda VIP taxi (černé limuziny apod.) – nenechte se nalákat, vždy volte standardní, obyčejný taxi.

Oblečení – na veřejné pláži můžete mít plavky. Ale u občerstvení například kousek od pláže je třeba mít zahalené tělo. Do mešity pokud půjdete, je třeba aby žena měla zahalená ramena a vlasy. Muž by měl mít delší kalhoty. Jinak v Dubaji samozřejmě můžete mít kraťasy a tričko. Na lepší místa je to každopádně nevhodné (lepší restaurace, jídlo v hotelu apod. a někde stejně jako v evropě je třeba alespoň kalhoty).

Pokoutní prodejci – párkrát jsem narazil na pouliční prodejce například mobilů – většinou jsou v místě, kde zrovna není kamera. Nekupujte, jsou to dobře zpracované kopie. Stejně tak na tržištích se často prodávají kopie známých značek. Naopak v nákupních centrech je vše OK.

Alkohol – zákaz pití na veřejnosti. Vyjma hotelu/hotelového rezortu.

Internet a komunikace – jak jsem psal výše, internet je v emirátech monitorovaný a některé weby blokované (převážně erotické, hazardní apod.), zákaz je také online volání typu Skype. Můžete si posílat textové zprávy třeba přes Whatsapp, Messanger, ale né volat či video telefonovat. Zákaz je používání VPN. To že někdo vám řekne že to je OK a používá to – ano, 100 lidem to projde. Ale čas od času si na někoho policie došlápne a samozřejmě to zveřejní v médiích, aby to mělo výsledný efekt, nezařaďte se sem 🙂

Moře – zažil jsem párkrát hlavně tedy mimo Dubaj velmi silný proud a silný odliv. Buďte opatrní. Opatrnost je vždy na místě. Slunce je zde velmi silné, doporučuji opalovací krém se silným faktorem.

Na závěr k bezpečnosti v Dubaji

Ještě doplním že pokud v emirátech budete během Ramadánu, tak platí zákaz jídla na veřejnosti. Také by jste neměli fotit cizí lidi bez dovolení.

Znovu zopakuji – emiráty jsou nesmírně bezpečné místo. Je třeba přemýšlet a nedokazovat si nesmysly. Má zkušenost je taková, že i když člověk udělá nějakou menší hloupost, je slušně upozorněn.

Příklad: šel jsem od pláže v plavkách do menšího bistra za pláží. Policie mě slušně upozornila, já se vrátil na pláž pro tričko. V metru jsem omylem byl v ženském voze. Lidi mě upozornili, já se omluvil, přešel do vedlejšího. Bez nějakého problémů. Takových zkušeností mám víc. Rozhodně se nenervujte, některé články jsou psány tak, aby získaly návštěvníky, aby je lidé sdíleli, diskutovali, tedy některé věci se trošku přehání.

Ano, pokud půjdete mimo pláž, budete se tam koupat v plavkách, kouřit, odhodíte nedopalek na zem, tak můžete mít problém 🙂 Ještě doplním – nezapomeňte na pojištění, zdravotní péče je tu soukromá a drahá. Stejně tak si zkontrolujte zda máte platnost pasu 6 a více měsíců od data návratu. Jediný kdo si může Dubaj udělat nebezpečnou jste z 99% vy sami.

Pokud by jste rádi vyrazili do jiné bezpečné země, kde je teplo po celý rok, doporučím Kapverdské ostrovy. Koukněte na bezpečnost Kapverdy. Jde o velmi bezpečné ostrovy i přesto, že jsou v Africe.

Líbil se vám článek?

2 komentáře

  1. Pingback: Egypt bezpečnost - Egypt informace

  2. Pingback: Bezpečnost na Kapverdách | Kapverdy

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *