Dubaj Spojené arabské emiráty a víza
Spojené arabské emiráty nabízí možnost pro občany České republiky a Slovenska přicestovat bez víza – pobyt do 90 dnů.
Podmínky: cestovní pas s platností min. 6 měsíců od data vstupu. Získáte pobyt na 90 dní (visa on arrival), na letišti vám dají razítko do pasu. V zemi můžete být maximálně 90 dnů v rámci 180 dnů, tedy např. 3 měsíce a za půl roku další 3 měsíce.
Dubaj a časový posun
Jaký bude čas až přiletíte do Dubaje? V SAE není zimní a letní čas, v našem zimním čase si přičtěte k hodinkám 3 hodiny, během letního času 2 hodiny.
Pozor jen na zařízení kde se automaticky aktualizuje čas, ať jej zbytečně nepřenastavujete. K časovému posunu ještě dodám, že 2, 3 hodiny mně osobně nikdy nepůsobí potíže, zatímco třeba 6 hodin a více již ano. Věřím, že s takto krátkým časovým posunem nebudete mít problém a to ani po návratu.
Dubaj a počasí – kdy vyrazit na dovolenou?
Najdou se i tací, kterým svědčí enormní horko, ale pro většinu bude asi problém teplota kolem 40°C ve stínu v letních měsících.
Počasí v Dubaji v prosinci, lednu a únoru:
Uvádí se teploty kolem 20°C ve stínu, ale to je průměrná teplota za celý den, tedy i noc a většinou to ovlivňuje teplota někdy kolem 3-4 hodiny ranní. Realita je taková, že v prosinci se vykoupete v moři a pokud nebudete mít smůlu, zažijete teploty atakující 30°C. Na Vánoce jsem byl několikrát v Dubaji a vždy jsem se koupal a vždy jsem zažil dny s teplotou kolem 27-30°C, jen je třeba počítat že na pláži bude teplo třeba od 11 hodin a zpět na hotel půjdete třeba v 15, 16 hodin. Teplota moře kolem 25°C. Leden, únor a březen má moře kolem 21-23°C. Každopádně leden, únor a březen už to někdy na koupání není a bazén u hotelu přijde vhod. Na vánoce můžete ještě většinou čerpat z vyhřáteho moře a příjemných teplot.
Počasí v Dubaji březnu, dubnu a listopadu:
Teploty lehce pod 30°C, konec dubna a začátek listopadu mnohdy již lehce nad 30°C.
Počasí v Dubaji v květnu, červnu, září a říjnu:
Teploty lehce překračující 30°C, jako u nás v létě, moře kolem 28-30°C.
Počasí v Dubaji v červenci a srpnu:
Teploty často překročí i 40°C ve stínu, vše je rozpálené, červen až září má moře přes 30°C, čili se moc neochladíte a pro mnoho lidí bude i na pláži nesnesitelně. Bez pantoflí se ani nedá dojít k moři jak je písek rozpálený
Detailnější přehled o počasí v Dubaji + na konci rozcestník na jednotlivé měsíce.
Dubaj – zdravotní situace a očkování
Do Dubaje a emirátů nepotřebujete žádné speciální očkování. Na hodně webech se doporučuje očkování na břišní tyfus, hepatitidu A a hepatitidu B, nutno dodat že to se doporučuje snad všude.
Speciálně Dubaj + centra dalších emirátů jsou někdy až neuvěřitelně čistá, že by se dalo jíst z podlahy. Neustále někdo chodí, čistí cesty, stále dokola, veřejné toalety mají mnohdy člověka, který po každém spláchnutí jde s mopem a vše přeleští. Někdy mi to přišlo až extrémní, ale je to moc dobře. Dubaj je skvělé místo na krátkou dovolenou právě proto, že je tam bezpečno. Velmi ale opravdu velmi čisto a je to relativně blízko s přímým letem. Rizika jsou tedy naprosto minimální. Spíš po návratu uvidíte jaký bordel ve srovnání s Dubají je u nás
Opatrnost bych kladl na poušť, na pouliční jídlo a odlehlá místa především u některých dalších emirátů. Ale opravdu se Dubaje nebojte v tomto směru. Nutno dodat, že do Dubaje směřují miliony lidí z celého světa, to může představovat riziko. Stejně jako pokud vyrazíte vy a budete nemocní, může vyrazit např. někdo z Indie kdo je nemocný.
Jinak na 1000% mějte pojištění, zdravotní ošetření je zde velmi drahé! Na druhou stranu pokud např. budete mít ukrutnou bolest zubu, na internetu si najdete kliniky i s ceníkem a nějaké emergency ošetření vás nezruinuje. Jinak lékárny tu samozřejmě jsou, počítejte že léky budou dražší ostatně jako většina věcí, ale třeba za balení brufenu jsem dal asi 130 korun, nic hrozného.
Dubaj – telefonování a internet
Telefonování – roaming je velmi drahý, počítejte třeba i s 60-70 korunami za minutu, stejně tak jsou drahá data u roamingu, SMSky kolem 12 korun. V tomto směru občas využiji Vodafone, za 199 Kč získáte balíček na den (24 hodin) a voláte a smskujete jako doma, pokud máte neomezený tarif, tak můžete volat a smskovat neomezeně + dostanete 100MB dat. Aktivuji si to vždy třeba na začátku a konci dovolené a mohu informovat rodinu, vyřešit si telefonáty apod. Aktivuji si to kolem oběda a díky tomu mohu volat i druhý den do oběda
Místní simkarty – pro nákup simkarty budete potřebovat pas a zaplatíte orientačně kolem 50 AED, ale viděl jsem i akce, nebo simkarty zdarma apod., ale počítejte raději s 50 AED. Roaming do ČR není o moc výhodnější a tak spíš můžete mít simku na menší datový balíček.
WIFI – v Dubaji najdete wifi na každém rohu, některé pláže mají wifi, letiště, obchoďáky, tam všude se snando připojíte, jen občas budete muset zadat telefonní číslo či e-mail a potvrdit kód který vám přijde. některé wifi na veřejných místech vyžadují lokální telefonní číslo.
Internetové volání – nedoporučuji – asi vás napadne zavolám si přes Skype a podobné služby, kde lze volat na mobily a pevné linky za pár drobných, SAE to blokují, pokud to obejdete, nebo to wifi neblokuje a vy si zavoláte, můžete mít problémy a dostat velikou pokutu. Hlavně nedoporučuji VPN a další „obcházející“ služby. Věřte že SAE velmi dobře vše monitoruje, možná nebudete nadšení, ale nutno dodat že SAE patří mezi jendu z nejbezpečnějších zemí a to i přesto že je v „problémovém regionu“ a zaměstnává miliony lidí z Pakistanu, Indie apod. Dost lidí to neřeší co jsem vyděl, ale znáte to, občas se někdo odchytne, dostane maximální pokutu a poslouží jako strašák pro ostatní, respektujte to a nesnažte se něco obcházet. Můžete chatovat přes sociální sítě, posílat SMSky, natočit známým video a nahrát jim ho na Youtube apod.
Dubaj a bezpečnostní situace
V Dubaji se vždy cítím velmi bezpečně. SAE je země, kde je místních několikrát méně než přistěhovalců, místních je jen okolo 10%!, převládají lidé ze zemí jako Indie, Pakistán , Bangladéš, Filipíny, spousta pracujících dělníků z afrických zemí apod. A přesto SAE řadím mezi jednu z nejbezpečnějších zemí na světě. Na každém rohu jsou kamery, monitorován je i internet. V taxi jsou instalované až 4 kamery. Pro představu – na pláži jsem si na stolku nechával mobil a peněženku a absolutně jsme se nebál, že by mě někdo okradl. Je to dáno i vysokými tresty. Užívejte si bezpečnou zemi, pokud nebudete někde na poušti nebo v hodně odlehlých místech, budete se cítit velmi bezpečně.
Emiráty si moc uvědomují, že turismus na který cílí vyžaduje bezpečnost, čistotu a dostatek možností a realizují to opravdu naplno.
Dubaj a co nedělat
Rozhodně se nemusíte bát a příliš přemýšlet, stačí selský rozum a chovat se slušně.
Na veřejnosti by jste neměli chodit např. v plavkách, na to jsou veřejné pláže, zapomeňte na opalování nahoře bez. Jinak pro představu – na pláži jsem byl v plávkách. Odběhl jsem si přes ulici do kavárny si něco koupit, během 2 minut byl u mě strážník, který mě velmi slušně upozornil, že již nejsem na pláži a ať si vezmu tričko, došel jsem si na pláž pro tričko, omluvil se a vše bylo naprosto OK. Ale jinak můžete chodit normálně, tričko s krátkým rukávem, kraťasy, naprosto OK. Jen při návštěvě mešity musíte zahalit vlasy, nemít odhalená ramena a slušnost je i mít delší kalhoty.
Neodhazujte nedopalky na ulici = pokuty.
Kouřit se smí jen u popelníků, které jsou ale na každém rohu a u košů.
Internet – nevyužívejte internetové volání, neotevírejte erotické a casino stránky. A nepoužívejte VPN, TOR a jiné „obcházející“ doplňky.
Popsal jsem některé další věci + informace k bezpečnosti v článku Dubaj na co si dát pozor.
Dubaj a elektrické zásuvky
SAE používají zásuvky typu G – 3 obdelníkové díry. Doporučuji tedy pořídit adaptér, ale to můžete i na místním tržišti nebo v supermarketu. Ideálně aby tam byly třeba i 2 USB porty, můžete toho pak více nabít
Některé hotely poskytují adaptér, nebo mají USB porty, ale adaptér doporučuji. Já si koupil univerzální adaptér asi za 200 korun, který mohu využít všude ve světě.
Dubaj – jak se domluvit
Jednoduše – anglicky. Z 95% budete mluvit s lidmy z jiných zemí, kteří všude pracují (hotely, restaurace, obchody…), na těchto místech téměř nepracují místní emiráťané. Tito pracující umí anglicky, při žádosti o pracovní povolení prý probíhají i testy v angličtině, ale nutno je počítat s jednodušší angličtinou.
Dubaj – peníze, bankomaty a směnárny
Spojené arabské emiráty mají arabský dirhám (AED), kurz si vždy najděte před odletem, aktuálně je pod 6 korun.
Dirhámy můžete zakoupit i v ČR v mnoha směnárnách, podle mě zbytečné, ale pokud chcete mít klid, pořiďte si třeba 200 AED, budete mít na atxi z letiště, na kafčo, něco k zakousnutí apod. Některé hotely pokud si bookujete přes internet chtějí platbu hned při příjezdu, pozor na to, já třeba neměl dostatečný limit na kartě kterou jsem chtěl platit. Vyřešil jsem to, ale u toho přemýšlejte předem.
Bankomaty a platební karty
Jsou téměř všude, jen je třeba počítat s poplatkem který vám naúčtuje bankomat navíc, tuším kolem 20 AED + poplatky u vaší banky + kurzy vaší banky. Není to asi nejlevnější varianta, ale je pohodlná. Platit samozřejmě můžete na většině místech kreditní kartou vč. taxi.
Směnárny
Jsou na hodně místech a zatím jsem nenašel žádnou, která by praktikovala triky jako směnárny v našich turistických destinacích (skryté poplatky, dvojí kurzy apod.), přesto rozdíly v kurzech logicky jsou a tak doporučuji obejít třeba 3 směnárny nebo kouknout do banky.
Jak to řeším já s penězi:
Vždy když cestuji si vezu alespoň 2 kreditní karty, 1 dám do trezoru na hotelu a 1 mám u sebe. Vezu si dolary, které se u nás dají dobře koupit s malým rozdílem mezi nákupem/prodejem, doporučím např. směnárnu v Jindřišské ulici v Praze. Dolary dobře směníte v SAE, stejně jako eura a je to výhodnější než u nás kupovat větší objem Dirhámů, všechny méně rozšířené měny české směnárny prodávají s nevýhodným kurzem a tak eura/dolary jsou výhodnější.