Ceny v Dubaji – ceny potravin, služeb a zábavy

Jeden pohled máte dokud jste někde jako turista, jiný pohled na věc máte pokud na daném místě žijete. Já do Dubaje rád poměrně často cestuji. Třeba i na delší dobu. Ale bavil jsem se s několika lidmi z ČR co tam žijí, kteří mi zase v něčem změnili pohled na ceny.

Úplně první můj pobyt v Dubaji si pamatuji, byl jsem hned na turisticky zajímavějších místech a říkal si to je drahota. Kafe jsem nesehnal pod 100 Kč a to jsem zvyklý si jich dát klidně 10 za den. Ceny všeho mi přišly často hodně vysoké. Potom jsem si prošel části Dubaje jako Burj Dubai, Deira, našel větší supermarket Carrefour a říkal si jo tak tady bych dokázal žít asi stejně jako v čechách. To je samozřejmě mylná představa.

Dubaj má řekněme 2 tváře. Jedna je ta luxusnější, centrum, kde jsou dražší restaurace (jsou i vyjímky), drahé služby (masáž, kadeřník) a relativně drahá zábava. Pak tu jsou části právě jako třeba Deira, kde seženete snad vše co vás napadne a plno věcí levně, můžete si sednout v nějakém bistru/jednodušší restauraci a najíst se řekněme za 120-150 Kč i s nápojem.

Ale k cenám… jsou v Dirhamech, kurz je kolem 6 Kč/1 AED, ale mění se. Ještě dodám že v Dubaji letos byly zavedeny daně, konkrétně 5% + přirážka na cigarety a sladké limonády (coca cola apod.), to samozřejmě trochu ceny ovlivňuje.

Cena jídla v Dubaji

Jídlo v restauraci v moderní části Dubaje s nápojem – 50 AED
Opomíjím luxusní restaurace, kuriozity nebo naopak levnější bistra, berte to jako průměr, slušný restaurace, kuchyně z celého světa, můžete si vybrat zda zvolíte Libanon, západní typ stravy, Italskou apod.

Luxusnější restaurace s neomezenou konzumací jídla – 200-300 AED
Např. hotel Armani v Burj Khalifa, 280 AED za neomezenou konzumaci + nealko nápoje, neomezeně alko nápojů je dalších 100 AED. Jste na krásném místě, skvělé jídlo, dezerty, saláty, mořské plody, výhled na tančící fontánu.

Jídlo v levnějších bistrech s nápojem – 25-40 AED
Takové retaurace a bistra najdete sem tam i v modernější části Dubaje, hlavně třeba fastfoody z celého světa a různé franšízové restaurace. V Deiře a Burj Dubai pak v této ceně budete i v pěkných restauracích jako jsou Iránské, Afghánské restaurace nebo třeba Indické restaurace, dostanete ohromnou porci jídla. Levnější pak může být pouliční jídlo v těchto částech Dubaje, kebab, různé rýže apod. A některé fastfoody v obchodních centrech, pro představu McDonalds velké menu bylo za 27 AED. Ale McDonalds mi přijde škoda, v emirátech jsou desítky, spíš stovky různých zahraničních franšízových restaurací a rychlých občerstvení a tak můžete zkoušet.

Káva – počítejte 20-25 AED
najdete ale i levnější, třeba stánky, případně rychlé občerstvení, ale pokud si chcete sednout někde kde je to hezké, počítejte klidně 30-40 AED za kávu, osobně si dávám Arabskou kávu nebo marocký čaj, je to téměř stejně drahé, dostanete celou konvičku a má to zajímavou chuť díky kardamonu.

Pivo – 40-60 AED
Alkohol si nekoupíte v restauracích, jedině v těch hotelových a ceny jsou vysoké, levnější hotely, třeba různé Indické hotely v Deiře měly pivo i za 30 AED a ještě jsem k němu dostal mističku ovoce a snacku a tančily tam indické tanečnice 🙂

Ceny potravin v Dubaji a SAE

Ceny uvádím pro supermarkety, nikoli malé pouliční obchůdky kde cena je často vyšší. Konkrétně Carrefour.

Nelze vše srovnávat, je třeba si uvědomit že potraviny jsou sem importovány, že tu nepadají jablka ze stromů, naopak některé věci jsou importovány z bližších zemí a mohou tak být výhodnější než u nás.

  • 1 jogurt – 2 AED
  • sýry – lokální (výrazně jiná chuť) – 50-60 AED za kg
    (importované velmi drahé, klidně 150 a více AED za kilo, lokální)
  • toustový chléb – 6-7 AED
  • 12 vajec – 13 AED
  • jablka – 1kg – 9-12 AED
  • plechovka coca coly – 2.6 AED

To jen něco málo, pokud vás zajímá konkrétní položka, najdete jí na carrefouruae.com

Cena oblečení v Dubaji a SAE

Zde je to těžko k posouzení, třeba jeansy Levis jsem v Dubaji pořídil levněji, konkrétně za 200 AED, ale jako u nás je to i o akcích. Pokud by jste potřebovali třeba levně ponožky nebo obyčejná trička, pořídíte je v Carrefouru, případně v Deiře jsou obchůdky typu vše za 5 AED apod.

Mnoho lidí sem lítá na nákupy, nejen kvůli výběru, ale i cenám. Akce, široký výběr, značky co třeba u nás nejsou, občas něco i lěvnější, ale jak co.

Cena dopravy v Dubaji

Dopravě v Dubaji jsem se věnoval trochu zde.

Ceny mobilních dat a volání v SAE

Mobilní data a služby operátorů v emirátech a tedy i DUbaji jsou dražší. Pokud si pořídíte SIM kartu, budete potřebovat pas.
Pro představu kolik stojí data:
1GB – 50 AED, 5 GB – 162 AED, 10 GB – 250 AED

Samozřejmě každý operátor má lehce jinou nabídku. Jsou v nabídce i různé balíčky a turistické varianty typu nějaká data + lokální volání a SMS + pár minut do světa.

V SAE přibylo proti minulosti několik operátorů a tak lze doufat, že ceny půjdou dolu. Nutno dodat, že internet mi šlapal velmi dobře i v poušti a místech bez civilizace. Ještě upozorním, že vám nepůjde Skype a internetové volání, to je blokováno. Zároveň doporučím neotevírat žádný závadný obsah (hazard, erotiku apod.).

Běžné náklady na život v Dubaji

Pro představu kdyby jste zde žili, jen internet na doma je kolem 300 AED. Byt 45 metrů (mimo top místa) od 4300 AED měsíčně. Dalších cca. 600-700 AED dáte za věci jako elektřina, plyn a voda. Také by jste si platili drahé zdravotní pojištění, jsou zde soukromé nemocnice.

Zábava a vstupy

To je již o každé jednotlivé atrakci, každopádně počítejte že často vstupy jsou hodně drahé, ale nebudete peněz litovat, třeba taková akvária v Dubai Mall jsou prostě senzační věc. Pokud chcete ale mít dostatek programu a výdaje pod kontrolou, opět doporučím Turbopass.

Za týdenní ticket dáte cca. 3800 Kč, ale užijete toho opravdu hodně, budete mít program na celou dobu, Takovou částku by jste dali za 2-3 věci, např. návštěva Burj Khalifa a výlet do pouště.

Jinak sólo vstupenky a zábava (dají se koupit rodinné tickety je li vás víc):

  • Dubai Garden Glow – 65 AED/osoba
  • Dubai Aquarium – 120 AED/osoba – nejzákladnější lístek za akvária + malou zoo v Dubai Mall, nejlepší lístek kdy jezdíte na lodičce, virtuální realita a další věci je za 315 AED, já doporučím alespoň tu prostřední variantu (Explorer Experience) za 175 AED
  • Dubai Frame – 50 AED
  • Burj Khalifa – 135 AED – základní ticket, dostanete se do 125 patra
  • Den ve vodním parku (Palmový ostrov) – 330 AED
    celoroční ticket za 990 AED)

Služby

  • Stříhání – základní ostříhání vlasů u pánů – 70 AED
  • Hodinová masáž – 300 – 500 AED

Na služby doporučím Deiru, páni se tu mohou nechat ostříhat od 10 AED, standard kolem 20 AED. Můžete se nechat oholit, masáže jsou zde také výrazně levnější.

Cena zdravotní péče v Dubaji 

Základ je mít kvalitní pojištění. Nemocnice jsou zde sice luxusní, ale soukromé. Sice si budete moci vybrat k jídlu klidně z 20 druhů pokrmů, budete si připadat jako v hotelu, ale finální účet by vás nepotěšil, proto základem je pojistka.

Drobné věci by jste zde ale řešit mohli, např. problém se zubem. To už chce hledat na internetu kolik by jste kde zaplatili. Ale pro představu, najdete třeba zubaře, který vám vytrhne zub za 100 AED, vyvrtání zubu a bílá plomba od 500 AED.

Základní léky jako Ibuprofen, Imodium apod. tu koupíte za normální ceny, za brufen v první lékárně co jsem viděl jsem zaplatil 17 AED.

Na závěr k cenám v Dubaji

Ceny samozřejmě mohou být jiné, stejně jako u nás máte restaurace s jídlem za 80 Kč a 300 Kč, nebo kadeřník vás ostříhá za 100 Kč a jiný chce 250 Kč za to samé. Jsou spíš pro to, aby jste měli nějakou představu.

Pokud řešíte co si třeba přivést a co zde výhodně nakoupit, určitě si zde koupíte pěkné oblečení za dobrou cenu, jsou tu tisíce obchodů a tak narazíte na něco pěkného. Já si třeba vozím koření, Indické, asijské a věci které u nás nekoupím. V Carrefouru je takový dlouhý regál mezinárodních potravin, kde to máte roztříděné dle jednotlivých zemí a vždy zde najdu něco zajímavého 🙂

Pár lidí mi říkalo že zlato a diamanty se vyplatí třeba v Gold Souk koupit. Ale tam nezapomínejte smlouvat. To platí pro všechny tržnice, naopak v obchodech se nesmlouvá.

Co si přivézt z Dubaje jsem zmínil zde.

Líbil se vám článek?

10 komentářů

  1. Mediolan Reagovat

    Asi to máte dobře prochozené jako turista. Informace o lokalitách jsou věrohodné , máme podobné zkušenosti. Jelikož Dubaj se rychle mění ,je zde mnoho dalších atrakcí k vyděni. A tady bych se zastavyl. Vaše čeština v článku je trochu na štíru. Nepoužívejte např. Project někam … ,nebo podobná slova s jiným i eventuálně. y. Tahà to za uši ,jako u slov vyděni a zastavyl.,které jsem zde záměrně použil. Jinak dobré a užitečné info.

    • admin Autor článkuReagovat

      Dobrý den, omlouvám se, zapracuji na češtině, máte nprostou pravdu, až se stydím. Věřím že alespoň informace Vám pomohou, Dubaj mám prochozenou a proježděnou hodně vč. několika okolních emirátů, rád kdykoli odpovím na dotazy. Pěkný den!

  2. Marta Forgacova Reagovat

    Dobry den ,ja mam take rada,cestinu a,taha me za vlasy spatna y ,i. ,ale v tomto pripade myslim ze pan nam chtel sdelit sve postrehy a rady za,coz mu ja,moc dekuji.krome toho ze rada cestuji,a,do Emiretj se chystam tak tyto postrehy vnimam vice,nez chybnou cesrinu.Myslim ze pan ani neni Cech a,tak obnicuji jeho snahu poradit vsem co tam jedou poprve.Za me velky dik

    • Martin Reagovat

      Když máš tak ráda češtinu, tak proč ji przníš bez diakritky 🙂

  3. Los Pepkos Reagovat

    Supr, když takhle člověk napíše svoje poznatky a postřehy pro ostatní. Já právě přijel do Dubaje a tak jsem rád za tuto kostku informací. Děkuji.

  4. Josef Reagovat

    Souhlasím s tím, že zábava v Dubaji je občas na první pohled drahá, ale většinou to za to stojí. Jinak my do Dubaje s dětmi létáme 2x do roka a třeba teĎ do IMG máme roční ticket, který je téměř za cenu 1 vstupu, když člověk trochu zná a ví, může mít Dubaj jako cenově dostupnou destinaci na pohodové dovolenky.

    • Michaela Reagovat

      Ahoj , chystáme se zastavit se Dubaji na 3 dny po cestě ze Srí Lanky , vím , že to bude taková rychlovka , ale jsme spíše na přírodu než na města. Nemáš nějaký tip na ubytování s dobrou polohou a co opravdu stojí za to vidět? Zvládneme to sami nebo bys doporučil nějakého průvodce k ruce?
      Díky za rady.
      Míša

      • admin Autor článkuReagovat

        V Dubaji zvládnete vše sami,je to o tom co člověk preferuje. Tady najdete něco z toho nejoblíbenějšího: https://dubaj-informace.eu/top-10-dubaj/

        Ubytování – pokud cenově dostupně, tak bych asi hledal něco v části Deira poblíž metra. Ale to je vždy subjektivní. Někdo hledá levný 4 hvězdičkový hotel, někdo noclehárnu. Příroda je spíš v emirátu Fujairah:
        https://dubaj-informace.eu/fujairah/

        Na 3 dny bych asi nebláznil, jasně, Dubaj není příroda a zeleň, ale moderní metropole, tedy parádní stavby od světových architektů, spousta možností nákupů, zábavy. Za přírodou v Dubaji tak do akvárií v Dubai Mall, Miracles Garden apod.

        Spíš bych to pojal že uvidíte to hlavní z Dubaje, project se to dá taxi nebo metro, vyzkoušíte různé kuchyně – Dubaj je nesmírně multikulturní místo, najdete tu komunity z celého světa a tedy i autentické restaurace jako Afghánské, Íránské, Filipínské, co vás jen napadne 🙂

  5. Tereza Reagovat

    Dubaj není nejlevnější, ale v Deiře lze koupit plno zapomenutých věcí levně (oblečení, věci na pláž apod.) jako u našich Vietnamců. Ceny jídla jsou v Deiře též dobrý, ale doporučuji mít hotel minimálně se snídaní, člověk se dobře nají a pak stačí třeba něco menšího a vydatná večeře. Nejvíc do peněz lezou různé vstupy a tickety na atrakce.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *